Ile razy w ciągu dnia można przyjąć Ciało Chrystusa?

Ile razy w ciągu dnia można przyjąć Ciało Chrystusa?

 

Ile razy tak naprawdę możnaprzystępować do Komunii św. w ciągu jednego dnia? Czy nie moglibyśmy przyjmować Jezusa tyle razy, ile chcemy?

Czasami można spotkać ludzi, którzy mają dokładnie odwrotny problem i trzeba ich ciągle namawiać, żeby przynajmniej w okresie świątecznym wyspowiadali się i przyjęli Komunię św. Dobrze jest nosić w sobie pragnienie tak częstego przystępowania do Komunii św. Jednak jest zasada, że możemy tylko dwa razy przystąpić do Komunii św. w ciągu dnia.

Ważne jest, że ten drugi raz musi być związany z uczestnictwem w całej Mszy św. Oczywiście, jest to troska Kościoła o to, aby ludzie nie kolekcjonowali ilości przyjętych Komunii św., co mogłoby być przyczyną wielu nadużyć.

Pewnie niezdrowe byłoby latanie od kościoła do kościoła, aby jak najczęściej przystąpić do Komunii św. Są to jednak argumenty bardzo zewnętrzne.

Kiedyś ksiądz w jednej z polskich parafii, powiedział na kazaniu, że przyszła kiedyś do zakrystii pani i spytała się księdza „Dlaczego nie możemy przyjmować częściej Pana Jezusa niż dwa razy?”. Wtedy ksiądz jej odpowiedział „A sądzi Pani, że jedna Komunia św. jest niepełna i nie wystarczy?” Przecież nawet jeśli kapłan podczas jednej Mszy św. poda nam kilka konsekrowanych hostii - to i tak przyjmujemy jednego Jezusa w całej Jego pełni.

*****

Jedna czy pięć Komunii św. to przecież jeden i ten sam Chrystus, z tą samą mocą uzdrawiania nas i umacniania. Wiemy przecież dobrze, że w każdej nawet najmniejszej cząstce Eucharystii jest cały Jezus, z całą swoją mocą.

Korzystajmy więc chętnie z przywileju dwukrotnego przystępowania do Komunii św., a zachowując wielką roztropność, pamiętajmy, że Jezus obecny w jednej Komunii ma tyle samo mocy i jest cały oraz prawdziwy, co w kilku Komuniach św. Nie bójmy się też, kiedy już zdarzy się taka okazja, przystąpić drugi raz do Komunii św., pamiętając jednak, że ten drugi raz ma być zawsze w czasie pełnej Mszy św., czyli od Znaku Krzyża do końcowego błogosławieństwa Kapłana.

Przy tej okazji warto też przypomnieć o tzw. poście eucharystycznym. Dziś obowiązuje nas godzinny post, czyli powstrzymanie się od pokarmów na godzinę przed przystąpieniem do Komunii św. To też jedna z ważniejszych praktyk przygotowująca naszą duszę i nasze ciało do przyjęcia żywego Chrystusa.

Jeśli pamiętasz teksty ewangeliczne o pierwszej Mszy św. w wieczerniku, to połowa tego opisu dotyczy przygotowania Paschy. Jezus chce nas pouczyć, że owocność przyjmowanej Komunii św. może też zależeć od naszego przygotowania się do Mszy św. Również wspomniany post jest elementem tego przygotowania się. Nie można więc mówić o reglamentacji Pana Jezusa, bo bez względu na to, ile razy Go przyjmiemy w ciągu jednego dnia, przyjmujemy Go zawsze w całym Jego Bóstwie i mocy.

bp Andrzej Przybylski

Komentarze

  1. Szczęść Boże, kiedyś słyszałem też, że można przyjąć trzeci raz Komunię Świętą przy Sakramencie Namaszczenia Chorych, czy to prawda?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, jednak Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 921 pozwala na "wielokrotne przyjmowanie Komunii świętej" w przypadku, gdy istnieje niebezpieczeństwo śmierci (a więc przyjęta Komunia jest Wiatykiem), nie wiąże tego jednak z sakramentem Namaszczenia Chorych.

      Pozdrawiamy,
      Redakcja strony

      Usuń
    2. Ja też bym chciał się dowiedzieć

      Usuń
    3. Dziękuję za odpowiedź Panie Olku. Na Waszej stronie są bardzo ciekawe artykuły :)
      Z Panem Bogiem.

      Usuń
  2. Skoro,,Jezus obecny w jednej Komunii ma tyle samo mocy i jest cały oraz prawdziwy", to czemu możemy przyjmować 2 i 3 Komunię Świętą jednego dnia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznaję, że długi czas trapił mnie podobny problem - dlaczego w ogóle przyjmujemy Komunię wiele razy w życiu? Nie wystarczyłoby przyjęcie jej tylko raz? Postanowiłem zatem sięgnąć do Sumy Teologicznej św. Tomasza z Akwinu, w której odpowiada on na mnóstwo, także podobnych, bardzo szczegółowych pytań. :)

      W tomie XXVIII, w zagadnieniu 80, artykule 10 Tomasz pisze: "człowiek co dzień potrzebuje zbawczej mocy Chrystusa, każdego dnia, dlatego może ten sakrament przyjmować w sposób godny pochwały" i od razu zwraca uwagę na to, że Eucharystia ma inny charakter niż sakramenty przyjmowane przez nas tylko raz w życiu (chrzest, bierzmowanie, święcenia) i podaje to na przykładzie chrztu: o ile przez chrzest rodzimy się do nowego życia, a człowiek rodzi się tylko raz, o tyle Eucharystia służy do podtrzymywania tego życia, a człowiek powinien przecież swoje życie podtrzymywać cały czas, z każdą minutą.

      Dla mnie osobiście najbardziej przekonujące są słowa św. Ambrożego (przytoczone przez Tomasza): „Każdorazowe przelanie Krwi Chrystusa dokonuje się dla odpuszczenia grzechów, powinienem więc przyjmować ją stale, Ja, który ustawicznie grzeszę, powinienem ustawicznie korzystać z lekarstwa". Wielokrotne przyjmowanie Komunii pozwalałoby więc odnawiać więź z Chrystusem, którą bardzo często, może nawet i nieświadomie, zrywamy.

      Mimo to, Tomasz zaleca jednak przyjmowanie Komunii tylko jeden raz dziennie "zwłaszcza że jednorazowe przystąpienie uwydatnia jedyność Chrystusowej Męki".

      ~~
      zaznaczamy jeszcze, że nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, teologią zajmujemy się "amatorsko", dlatego warto w razie wątpliwości zasięgnąć rady ekspertów, np. duchownych :)

      Pozdrawiamy,
      Redakcja strony

      Usuń
  3. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz