Czym się różni homilia od kazania?


Część wiernych uznaje słowo „homilia” za nowocześniejsze niż „kazanie”. Kazanie i homilia w Liturgii Mszy Świętej, nie są synonimami. Homilia jest skierowana do ludzi ochrzczonych, wierzących, a jej celem jest rozwój i pogłębienie życia duchowego wiernych. Homilia i kazanie to stałe elementy liturgii słowa w Mszy Świętej. Różnią się głównie treścią i tematem.

Homilia (z gr. homilein – rozmawiać) jest rodzajem kazania, w którym kapłan objaśnia fragmenty Pisma Świętego, które zostały przytoczone w lekcjach. Homilię może wygłosić biskup, prezbiter lub diakon. Jest ona obowiązkowa w niedziele i święta nakazane, a także wskazana w dni powszednie, zwłaszcza w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. W tzw. Mszach Św. „dla dzieci” wygłaszane są zazwyczaj homilie dialogowane, aby utrzymać uwagę najmłodszych.

W kazaniu kapłan może poruszyć różne tematy i kwestie, np. odnieść się do aktualnych wydarzeń na świecie czy w Kościele, wytłumaczyć wiernym znaczenie jakiegoś obrzędu liturgicznego albo nawiązać bezpośrednio do okoliczności, w jakich Msza jest sprawowana np. ślub czy pogrzeb.

Homilia jest słowem Boga, natomiast kazanie jest słowem o Bogu. Można powiedzieć, że w kazaniu Bóg jest głównym punktem naszych rozważań, a w homilii Bóg jest Osobą, która poprzez homilistę do nas przemawia. Homilia jest integralną częścią liturgii Mszy św., dlatego kapłan nie może po przeczytaniu Ewangelii zamknąć Ewangeliarza i wygłosić kazania na dowolny temat, niezwiązany z czytaniami. Tekst biblijny powinien zostać wyjaśniony przez kapłana. Im bardziej kaznodzieja dopuszcza Boga do głosu, tym bardziej to, co głosi, jest homilią, czyli słowem Bożym.

Komentarze