Święty Tomasz, Apostoł

Święty Tomasz, Apostoł

Dzisiaj obchodzimy Święto Świętego Tomasza, apostoła. Zatem na pogłębienie naszej wiedzy o Nim i Jego Apostolskiej działalnością, zachęcam do przeczytania dzisiejszego artykułu.

Jego imię brzmi raczej jak przydomek, gdyż po hebrajsku „Thoma” to po prostu „bliźniak”. Takie rozumienie wydaje się potwierdzać podane przez św. Jana greckie imię „Didymos”, znaczące to samo. W Ewangeliach, szczególnie Jana, jego postać pojawia się na tyle często, że z grubsza potrafimy określić, jakie cechy posiadał ten z apostołów.

Teksty ewangeliczne w siedmiu miejscach poświęcają Tomaszowi Apostołowi łącznie 13 wierszy. Z innych ksiąg Pisma Świętego, jedynie Dzieje Apostolskie wspominają o nim jeden raz.



Tomasz, zwany także Didymos (bliźniak), należał do ścisłego grona Dwunastu Apostołów. Ewangelie wspominają go, kiedy jest gotów pójść z Jezusem na śmierć; w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy; osiem dni po zmartwychwstaniu, kiedy ze sceptycyzmem wkłada rękę w bok Jezusa; nad Jeziorem Genezaret, gdy jest świadkiem cudownego połowu ryb po zmartwychwstaniu Jezusa.

Osobą św. Tomasza Apostoła wyjątkowo zainteresowała się tradycja chrześcijańska. Św. Tomasz miał głosić Ewangelię najpierw w Partom, w obecnym Iranie, a następnie w Indiach, gdzie miał ponieść śmierć męczeńską w Calamina w 67 r.

Apokalipsa św. Tomasza, zwana także Listem Pana naszego Jezusa Chrystusa do Tomasza lub Słowami Zbawiciela do Tomasza opisuje koniec świata. Ciekawsza jest Ewangelia św. Tomasza. Na jej treść składają się logia, czyli słowa Chrystusa. Zdań tych jest 114. Według Euzebiusza zbiór ten miał posiadać biskup św. Papiasz (+ ok. 130) i miał nawet do nich napisać komentarz. Część tych słów odkryto w roku 1897 i 1903 w Egipcie. Od tej "ewangelii" należy odróżnić jeszcze jedną, zupełnie inną, także przypisywaną św. Tomaszowi. Zawiera ona opis życia lat dziecięcych Pana Jezusa.

W tradycji, używa się słowa "niewierny", mówiąc o św. Tomaszu, Apostole. Św. Tomasz, nie był dosłownie niedowiarkiem, ponieważ chciał upewnić się czy na pewno to jest prawdą, że Jezus zmartwychwstał. Można by opisywać św. Tomasza, wieloma cechami, ale On zachował postawę przy Jezusie, godną podziwu, gdyż mówiąc "Pan mój i Bóg mój" i wkładając palec w Jego rany stał się wierzącym w Chrystusa i poniósł za wiarę w Niego śmierć męczeńską.

W ikonografii św. Tomasz przedstawiany jest jako młodzieniec, później jako starszy mężczyzna w tunice i płaszczu. W prezentacji ikonograficznej powraca wątek "niewiernego" Tomasza. Atrybutami Świętego są: kątownica, kielich, księga, miecz, serce, włócznia, którą go przeszyto i zwój.


Bibliografia:
- aleteia.org - Św. Tomasz
- Brewiarz.pl - Św. Tomasz
- Niedowiarstwo św. Tomasza, obraz Duccio di Buoninsegna z 1308-11 r.
- palec św. Tomasza

Komentarze