Na Krzyżowej Drodze – Setnik

Na nawrócenie nigdy nie jest za późno! Dowodem na to jest chociażby Dobry Łotr, o którym pisaliśmy w ubiegły piątek. Ale nie tylko on. Dlatego przybliżymy dziś postać setnika stojącego pod krzyżem Jezusa.

Faktem jest, że to nie Żydzi zabili Jezusa ale rzymscy żołnierze, którzy wykonywali odgórne polecenia. Zadali oni ogromnie dużo cierpienia naszemu Mistrzowi. Oni także prowadzą Jezusa na Golgotę i przybijają Go do krzyża.

Można powiedzieć, że wszystko co działo się tam na Golgocie było dla żołnierzy czymś normalnym. Jednak zdarzyło się coś czego się zupełnie nie spodziewali. Nastało wówczas wielkie trzęsienie ziemi i zapadł mrok. Także zasłona przybytku świątyni rozdarła się z góry na dół. Niesamowite jak przyroda zareagowała na śmierć Boga – Człowieka.

Przejdźmy może teraz do setnika o imieniu Kasjusz. Sam setnik to dowódca oddziału wojskowego w Starożytnym Rzymie. Co pisze o nim ewangelista Mateusz?

Setnik zaś i jego ludzie, którzy trzymali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: Prawdziwie, Ten był Synem Bożym.

Te nieoczekiwane wydarzenia, o których pisaliśmy powyżej zrobiły wrażenie na żołnierzach. Ciekawa jest jednak reakcja ich dowódcy – setnika.

Ewangelie podają, że setnik – poganin wyznał wiarę w Boga i nawrócił się. Jak podaje tradycja, został później ochrzczony i otrzymał imię Longin. Prawdopodobnie został ścięty z rozkazu Piłata. Męczennik jest uznawany za świętego.

Zatem przykład tego świętego utwierdza nas w przekonaniu, że nigdy nie jest za późno, by wyznać wiarę w Boga. Nie jest też późno na spowiedź, jeśli przygniatają nas grzechy. Wykorzystajmy jeszcze czas Wielkiego Postu na powrót do Boga – jedynego Zbawiciela człowieka.

 


Źródła:

fragmenty kazania ks. Artura Stopki

Ewangelia według św. Mateusza

św. Longinus – rzeźba w Bazylice św. Piotra na Watykanie – Giovanni Lorenzo Bernini

Komentarze