NFRR, czyli Msza Trydencka (cz. 3/3)

 

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (3/3)

W poprzednich artykułach omówiliśmy przebieg liturgii oraz podstawowe różnice między tzw. mszą trydencką a mszą "nową", w której zazwyczaj uczestniczymy. Dziś również omówimy pewne sprawy związane właśnie z NFRR.

Po co cisza podczas mszy trydenckiej?

Większość tekstów w czasie mszy kapłan odmawia w ciszy. Wierni przez dłuższe chwile klęczą, co ułatwia skupienie się, trwanie w milczeniu i adorację Pana Jezusa. Najdłuższe milczenie podczas Mszy towarzyszy offertorium, Kanonowi oraz Komunii Świętej.
Czasem mniej słów pomaga w lepszym przeżywaniu liturgii!!!

ekai.pl

Centrum tejże mszy jest Kanon Rzymski. Pochodzi on z Tradycji apostolskiej i był ustalony w VI w. Kościół rzymski nigdy nie miał innych kanonów. Formuła Konsekracji z Mszału Trydenckiego jest poświadczona, jako niewymienialna przez papieża Innocentego III (XII/XIII w.).

Po Soborze Watykańskim II NFRR nie była już tak popularna, bo wprowadzono NOM (Novus Ordo Missae - zwyczajna forma rytu rzymskiego).


W 1988 r. listem apostolskim Ecclesia Dei Jan Paweł II umożliwił odprawianie NFRR za zgodą biskupa miejsca. Od 2007 r. stała się ona bardziej dostępna, kiedy papież Benedykt XVI udostępnił ją wiernym w Summorum Pontificum.

www.przewodnik-katolicki.pl

Lefebryści - odrzucają oni Mszał Rzymski Pawła VI z 1969 roku, odprawiają więc wyłącznie NFRR. Więcej o nich na:

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2017/Przewodnik-Katolicki-23-2017/Wiara-i-Kosciol/Lefebrysci-trudne-pojednanie

Postawmy sobie jeszcze jedno pytanie:

dlaczego NFRR jest tak rzadko odprawiana?

Po pierwsze, niszczono tradycję Kościoła, poprzez architekturę i wystrój wnętrz. W wielu kościołach niszczono stare, piękne, zabytkowe ołtarze 😪 i wyrzucano Jezusa z tabernakulum 😢. Zniszczono również przedsoborowe ornaty 😥. Same te zmiany powodują, że niewiele jest miejsc, gdzie można sprawować NFRR.

www.kresy.pl

Drugim problemem jest opór władz kościelnych. Benedykt XVI w Summorum Pontificum zezwolił wszystkim kapłanom odprawiać Mszę w formie nadzwyczajnej, jednak Episkopat Polski bardzo mocno te prawa ograniczył. Efekt jest taki, że Mszy św. w takiej formie się nie promuje, bo niewielu księży potrafi ją odprawiać oraz niewielu ministrantów potrafi przy niej służyć. Traktuje się, więc ją po prostu jako "inną" 😕

Są jednak tacy, którzy promują NFRR 💓💓💓
i dbają o tradycję przedsoborowej liturgii 😁

Należą im się serdeczne podziękowania 👏👏👏

***

Seria o tzw. mszy trydenckiej miała mieć początkowo trzy odcinki, jednak z powodu Waszego zainteresowania będzie nadal kontynuowana 😘

Komentarze