NFRR, czyli Msza Trydencka (cz. 2/3)


 Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, czyli msza trydencka (2/3)

Msza trydencka składa się z mszy katechumenów (kończy ją wyznanie wiary) i mszy wiernych. W dawnych czasach po zakończeniu pierwszej części nieochrzczeni musieli opuścić świątynię.
NFRR zawiera przede wszystkim ogromną liczbę gestów wykonywanych przez kapłana. Pisze o tym teolog Marcin z Kochem w Wykładzie o Mszy świętej:
„Z ceremonii przepisanych poznać można także doskonałość Przenajświętszej Ofiary Mszy Świętej. Wspominamy tu najważniejsze: Kapłan żegna się znakiem Krzyża świętego 16 razy, obraca się do ludu 6 razy, całuje ołtarz 8 razy, zwraca oczy ku Niebu 11 razy, bije się w piersi 10 razy, składa ręce 54 razy, nachyla głowę 21 razy, schyla ramiona 7 razy, kłania się 8 razy, błogosławi Ofiarę znakiem Krzyża Świętego 31 razy, kładzie dłonie na ołtarz 24 razy, modli się ze złożonymi rękami 36 razy, kładzie ręce skrzyżowane na ołtarz 7 razy, kładzie lewą rękę na ołtarzu 9 razy, na piersi 11 razy, wznosi ręce ku Niebu 8 razy, modli się w cichości 11 razy, głośno 13 razy, odkrywa kielich i przykrywa 10 razy, chodzi przy ołtarzu 20 razy. Oprócz tych 350 powtarzanych obrzędów musi kapłan zachować jeszcze 150 innych, co razem czyni obrzędów 500; a oprócz nich zachować musi 400 reguł (…), ogółem 900 prawideł”.
***
Msza ma jednak wiele różnic w porównaniu do nowej mszy:
→ Na początku kapłan ubrany w kapę kropi wiernych wodą święconą na pamiątkę chrztu świętego (aspersja). Nie jest to forma aktu pokuty.
→ U stopni ołtarza kapłan odmawia m.in. psalm 42, a potem osobno wyznanie grzechów (Confiteor), następnie ministrant, już w imieniu ludu, odmawia „Spowiadam się Bogu”.
→ Lekcje czytane są od ołtarza; zamiast psalmu z podziałem na zwrotki śpiewa się graduał lub tractus.
→ Po wyznaniu wiary (Credo) nie ma modlitwy powszechnej.
→ Nie ma procesji z darami
→ Kanon Rzymski (jedyna modlitwa eucharystyczna) jest odmawiamy przez kapłana przyciszonym głosem; tak samo słowa konsekracji.
→ Od momentu konsekracji kapłan nie rozdziela palców aż do obmycia ich po Komunii Świętej wiernych (troska o każdą cząsteczkę Ciała Pańskiego).
→ Modlitwę „Ojcze nasz” odmawia sam kapłan, natomiast wierni kończą ją ostatnim wersetem: „Ale nas zbaw ode złego”.
→ Po błogosławieństwie, kapłan odczytuje początek Ewangelii wg św. Jana; na słowa: „A Słowo Ciałem się stało” wierni klękają.
Wszystkie teksty mszalne są dostępne na poniższej stronie:

Komentarze