Z grobu powstaniemy - o ciała zmartwychwstaniu

 Dziś we wtorkowej serii z cytatami pochylimy się nad pewnym zagadnieniem wiary, które w naszym myśleniu o Bogu i o naszej wieczności pojawia się chyba najrzadziej. Nic zresztą dziwnego, pojawia się niepostrzeżenie pod sam koniec wyznania wiary i niemal na jednym wdechu wszyscy powtarzamy: "Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie". Ciała zmartwychwstanie, czyli co? To jest prawda wiary, która dotyczy nas wszystkich, a gdyby zapytać przeciętnego chrześcijanina o co chodzi ze zmartwychwstaniem ciał, niewielu byłoby pewnie w stanie odpowiedzieć.

Ten temat pojawia się dzisiaj w związku z przeżywanym adwentem, który kieruje nasze myśli na czasy ostateczne, a to wtedy właśnie dokona się zmartwychwstanie ciał.

Dziś z pomocą przybywa nam św. Augustyn, biskup z IV w, jeden z najpotężniejszych mózgów starożytności, na którym opiera się w większości teologia chrześcijańska. W swoim dziele "O Trójcy Świętej" tak pisze o zmartwychwstaniu ciał:
Podobni będziemy do Niego [do Boga - przyp. red.], bo ujrzymy Go takim, jakim jest (1 J 3,2). [...] To prawda, że te słowa Jana Apostoła mogą również odnosić się do nieśmiertelności ciała. Bo i w tym także będziemy podobni do Boga. Niezniszczalność ciał stanie się doskonała w momencie zmartwychwstania, o którym mówi Apostoł Paweł: "Nagle, w okamgnieniu, na odgłos trąby ostatecznej, i umarli powstaną nieskażeni, i my przemienieni będziemy" (1 Kor 15,52). Bo w tym samym okamgnieniu przed sądem zmartwychwstanie w mocy, niezniszczalności i chwale ciało duchowe, które teraz jako ciało materialne zasiewa się w słabości, skażeniu i upokorzeniach".
Aby temat zmartwychwstania ciał pogłębić i trochę wam go rozjaśnić, oto co o nim mówi oficjalne nauczanie Kościoła. Tym razem Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK):
Przez śmierć dusza zostaje oddzielona od ciała, ale w zmartwychwstaniu Bóg udzieli naszemu przemienionemu ciału niezniszczalnego życia, ponownie łącząc je z duszą. Jak Chrystus zmartwychwstał i żyje na zawsze, tak wszyscy zmartwychwstaniemy w dniu ostatecznym. (KKK 1016)
[przyp. red. - nasze ciała będą jednak inne niż dzisiejsze, jak pisze Katechizm:]
To ciało będzie przekształcone w "chwalebne ciało", w "ciało duchowe". To [...] przekracza naszą wyobraźnię i nasze rozumienie. (KKK 999-1000)
Powyżej ikona Wniebowzięcia Maryi. Wniebowzięcie polegało właśnie na zmartwychwstaniu ciała, choć nie wiadomo, czy Maryja umarła, czy została wzięta do nieba za życia, to pewne jest jednak to, że cieszy się teraz nowym ciałem, takim, jakie my otrzymamy na końcu czasów.

Komentarze