Jak wygląda post w Kościele katolickim?

Piątkowy post
Jak to jest z tym postem? Żyjemy w czasach kiedy coraz mniej osób przestrzega jakiegokolwiek postu. Inni powołują się na inne kraje, w których np. post w piątki nie istnieje. Mieszkając w Polsce obowiązują nas przepisy sprecyzowane przez Episkopat Polski. Wyróżnia się trzy rodzaje postów i warto poznać pojęcia jakimi Kościół posługuje się opisując je. Można czasami usłyszeć w czasie mszy, że danego dnia obowiązuje np. post jakościowy, post ilościowy lub ścisły. Czym one są?
Post jakościowy to powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych.
Post ilościowy to ograniczenie w częstotliwości lub ilości spożywanego pokarmu, mówi się tutaj o jednym posiłku do syta i dwóch ograniczonych.
Post ścisły to połączenie tych dwóch rodzajów postów, czyli ograniczamy się w ilości i częstotliwości i jednocześnie nie spożywamy potraw mięsnych.
***
Obecnie obowiązuje Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983r. uaktualniony przez Jana Pawła II. Zgodnie z nim:
W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.
Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post ścisły obowiązują w Środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa (Wielki Piątek).
Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia, lecz nie jest zabroniony post w młodszym wieku lub starszym. Duszpasterze oraz rodzice powinni zatroszczyć się o to, żeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.
Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
***
A co z Wigilią?

W 2003r. polscy biskupi w liście plenarnym dotyczącym przykazań kościelnych napisali, że wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Ze względu jednak na tradycję i ważność tego dnia w Polsce, zachęcają do kultywowania tego zwyczaju. Oficjalnie jednak nie zachowując postu tego dnia, nie ma się grzechu.

TC

Komentarze